ASSG AWARDS 2018 – Non-Feature Nominations

0
The Australian Screen Sound Guild is pleased to announce the nominees for the 2018 ASSG Awards.

Congratulations to all the nominees!

NOTE: If there is a spelling mistake or a name missing from the below list please contact your Sound Supervisor and ask them to get in touch with awards@assg.org.au to rectify this. Unless amended prior to NOVEMBER 1st, this will be the spelling and order of the names printed on booklets, certificates and statues (not including the position/job which will not be included in the official documents).

NON-FEATURES

Best Sound for a Television Commercial or Promo

Auswide: Power of Home

Matt Perrott – Supervising Sound editor and Mixer

G100: Train Like A Pro

Mark Farrow – Sound Design and Mix

Jasper

Timothy Bridge – Sound Designer and Mixer
Joe Mount – Voiceover Recordist
Blair Slater – Foley Supervisor/Editor
Dan Johnston – Foley Artist
Duncan McAllister – Foley Recordist

Toyota Hybrid National Geography

Audrey Houssard – Sound Designer and Mixer

World Vision Australia Backpack Challenge

Ryan Granger – Sound Designer
Adam Hunt – Sound Designer


Best Sound for an Animated Short Film

Flopsy Turvy

Andy Wright – Supervising Sound Editor and Re-recording Mixer
Ines Richter – Dialogue Editor
Mick Boraso – FX Editor
Tim Ryan – Music Editor
Mario Vaccaro – Foley Artist
Michael Grisold – Foley Recordist
Adam Connelly – Foley Editor

Lost and Found

Ryan Granger – Supervising Sound Designer and Re-recording mixer
Adam Hunt – Sound designer and Re-recording mixer
Talia Raso – Assistant Sound Designer
Shane Jarvi-Kohn – Assistant Sound Designer

Pause Fest Singularity

Matt Perrott – Supervising Sound Editor and Mixer

This Is Desmondo Ray – Episode 1

Luke Mynott – Sound Designer
Dylan Barfield – Sound Editor
Julian Wessels – Sound Editor
Chapman Chan – Sound Editor
Justin Harrison – Sound Recordist
Ashleigh Smith Golding – Sound Recordist
Roman Josh Fuhrke – Boom Operator


Best Sound for a Short Fiction Film

Judas Collar

Chris Goodes – Sound Designer and Re-Recording Mixer
Jason North – Sound Recordist
Mario Vaccaro – Foley Artist
Michael Grisold – Foley Recordist
Lee Yee – Foley Editor

Let’s See How Fast This Baby Will Go

Liesl Pieterse – Sound Designer
Ian Rumbell – Location Sound Recordist
Andy Wright – Re-Recording Mixer
Diego Ruiz – ADR Recordist
Brian C Roth – ADR Recordist

Nursery Rhymes

Thom Kellar – Sound Designer and Re-Recording Mixer
Lachlan Harris – Sound Designer
Sam Gain-Emery – Additional Dialogue Editor
Lee Kelly – Sound Recordist

Shakespeare In Tokyo

Brooke Trezise – Re-Recording Mixer and Sound Designer
Thom Kellar – Additional Re-Recording Mixer
Kakeru Ruike – Sound Recordist

They Wait For Us

John Kassab – Sound Designer and Re-recording Mixer
Adrian Medhurst – Foley Artist
Duncan Campbell – Foley Engineer
Filipe Pinheiro – Location Recordist

Third World Man

Justin Flynn – Re-Recording Mixer
Michael Newton – Sound Editor
Mario Vaccaro – Foley Artist
Michael Grisold – Foley Recordist
Brett Oliver – Sound Recordist


Best Sound for Lifestyle, Reality or Live Television

Air Rescue, Season 5: Episode 4

Wes Chew – Sound Supervisor
Dylan Barfield – Re-recording Mixer and Dialogue Editor
Tania Vlassova – Effects Editor
Julian Wessels – Sound Assistant
Dave Tottle – Sound Recordist
Jared Transfield – Sound Recordist

Body Hack 2.0, Episode 3

Richard Boxhall – Location Sound
Damian Jory – Re-Recording Mixer

Fishing With Mates: Season 5: Episode 1

Mark Forester – Mixer/Dialogue Editor/FX Editor
Nicholas Price – Location Recordist

Outback Wrangler, Season 2: Episode 8

Matt Perrott – Supervising Sound editor and mixer
Audrey Houssard – Dialogue editor and Sound FX Editor


Best Sound for a Television Drama or Comedy Series – Under 30 Minutes

Homecoming Queens, Episode 5

Lachlan Harris – Sound Design
Thom Kellar – Re-Recording Mixer
Alex Francis – Foley Artist
Joel Hodgkinson – Sound Recordist
Josh O’Donnell – Boom Operator
Andrew Simmons – Foley
Joel Hodgkinson – Sound recordist
Joshua O’Donnell – Boom operator

Mr Inbetween, Episode 2

Paul Pirola – Supervising sound editor and Re-recording Mixer
Simon Rosenberg – Re-Recording Mixer and Dialogue Editor
Duncan Campbell – Sound Effects Editor
James Andrews – ADR Recordist
Niels Gabriels – Assistant Sound Editor
Adrian Medhurst – Foley Artist
Ryan Squires – Foley Recordist
Troy Mauri – Foley Editor
David Lee – Sound Recordist
Gerry Nucifora – Boom Operator

The Letdown, Episode 6: Mother Nature
Matt Perrott – Supervising Sound editor and mixer
Audrey Houssard – Dialogue editor and Sound editor
Jules Wurcherer – Additional Foley and editor
Amy Barber – Foley
Jonathan Bruce – Foley
Phil Keros – Sound Recordist
Sue Kerr – Boom Operator
The Other Guy, Episode 5: Sri Lanka

Robert Mackay – Location Sound Recordist
Eren Sener – Boom Operator
Andy Wright – Re-recording Mixer and Sound Supervisor
Diego Ruiz – Re-Recording Mixer
Justine Angus – Dialogue and ADR Editor
Joe Mount – Effects Editor
Mario Vaccaro – Foley Artist
Michael Grisold – Foley Recordist


Best Sound for a Television Drama or Comedy Series – Over 30 Minutes

Picnic at Hanging Rock, Episode 1

Paul Pirola – Supervising Sound Editor
Andrew Neil – Re-Recording Mixer
Frank Lipson – Sound Designer
James Harvey – Dialogue Editor
Troy Mauri – ADR Mixer
Hayden Collow – Sound Effects Editor
Tom Heuzenroeder – Sound Effects Editor
Blair Slater – Foley Supervisor
Dan Johnston – Foley Artist
Duncan McAllister – Foley Recordist
Luisa Hadley – Foley Editor
Miki Takahashi – Foley Editor

Ann Aucote – Sound Recordist
Ben Faiman – Boom Operator
Hugh Palmer – Boom Operator

Riot

Chris Goodes – Sound Designer, Re-Recording Mixer and Sound Supervisor
Luke Millar – Sound Editor
Nick Emond – Sound Recordist
Diego Ruiz – Dialogue Editor
Sue Kerr – Boom Operator
Jack Rodrigues – 2nd Boom/Assistant
Mario Vaccaro – Foley Artist
Michael Grisold – Foley Recordist
Lee Yee – Foley Editor

Safe Harbour, Episode 1

Paul Pirola – Supervising Sound Editor
Andrew Neil – Re-recording Mixer and Sound Designer
Andrew McGrath – Dialogue Editor
Adrian Medhurst – Foley Artist and Foley Editor
Ryan Squires – Foley Recordist
Paul Brincat – Sound Recordist
Joshua O’Donnell – Boom Operator
Ruth Vance -Sound Utility

Wolf Creek, Series 2: Episode 5 – Shelter

Pete Best – Supervising Editor and Re-Recording Mixer
Belinda Trimboli – Dialogue Editor
Duncan Campbell – Effects Editor
Alicia Slusarski – Effects Editor
James Currie – Sound Recordist
John Simpson – Foley Artist
Lisa Simpson – Foley Recordist


Best Sound for Interactive Media

Every King Tide

Liam Egan – Sound Designer
Craig Deeker – Sound Recordist

Ground Truth 

Thom Kellar – Sound Design
Jennifer Leonforte – Sound Editor

The Sir John Monash Centre

Nigel Christensen – FX Recordist
Myles Wrigley – Sound Designer and Mixer
Brendon Kirk – Sound Designer and Mixer
Rajan Kamahl – Music Mixer
Matthew Winders – Assistant Dialogue Editor
Duncan Lowe – Group Loop Engineer
Louis Montgomery – Group Loop Engineer


Best Sound for a Documentary

Finke – There and Back

Justine Angus – Sound Supervisor and Dialogue editor
Brendan Croxon – Sound Designer
Doron Kipen – Re-Recording Mixer
Chris Gillette – Sound Recordist
Dan Miau – Sound Recordist
David Tranter – Sound Recordist
Jeremy Conlon – Sound Recordist
Vance Glynn – Sound Recordist
Josh Walker – Assistant Sound FX Editor

Gurrumul

Simon Rosenberg – Dialogue Editor and Sound Supervisor
Pip Atherstone-Reid – Sound Recordist, Sound Designer and Re-Recording Engineer

The Story of Earth

Chris Goodes – Sound Designer, Re-Recording Mixer and Sound Supervisor
Glenn Newnham – Sound Editor
Luke Millar – Sound Editor
Mia Stewart – Voice-over Recordist
Mario Vaccaro – Foley Artist
Michael Grisold – Foley Recordist
Lee Yee – Foley Editor

WATAN

Markus Kellow – Foley, Sound Design and Mix
James L Brown – Location Recordist


Best Sound for a Children’s Television Programme

Kuu Kuu Harajuku, Episode 237: Angel Changel

Dale Warren – Cast record, Sound design and Re-Recording mixer

Nate Is Late, Episode 51: The Invaders Part 1

Elaine Beckett – Sound Supervisor
Craig Beckett – Sound Designer and Re-Recording Mixer
Liam Moses – Sound Designer and ADR Engineer
Rose Mackenzie-Peterson – FX Editor and ADR Engineer
Tim Ryan – Music Editor

Sherazade The Untold Stories, Episode 26: The Tree of Life

Michael Darren – Supervising Sound Editor
Petar Ristic – Sound Editor
Sam Rogers – FX Editor
Brendan Hill – Sound Editor

The New Legend of Monkey, Episode 1: Hope Must Never Die

Luke Mynott – Supervising Sound Editor
Wes Chew – Sound Supervisor
Melanie Graham – Sound Designer
Ian McLoughlin CAS – Re-Recording Mixer
Tom Herdman – Dialogue Editor
Cihan Saral – ADR Recordist and Editor
Dylan Barfield – Assistant Effects Editor
Julian Wessels – Assistant Sound Editor

Tania Vlassova – Sound Attachment

Blair Slater – Foley Supervisor
Dan Johnston – Foley Artist
Duncan McAllister -Foley Recordist
Miki Takahashi – Foley Editor

Luisa Bifulco – Foley Editor
Joshua James Smith – Kung Fu Foley Artist
Damian Chan – Kung Fu Foley Artist
Richard Flynn – Sound Recordist
Corrin Ellingford – Boom Operator
Jessy McNamara – Boom Operator


Share.

Comments are closed.