ASSG AWARDS 2019 – Non-Feature Nominations

0
 
The Australian Screen Sound Guild is pleased to announce the nominees for the 2019 ASSG Awards.

Congratulations to all the nominees!

NOTE: If there is a spelling mistake or a name missing from the below list please contact your Sound Supervisor and ask them to get in touch with awards@assg.org.au to rectify this. Unless amended prior to OCTOBER 26th, this will be the spelling and order of the names printed on booklets, certificates and statues (not including the position/job which will not be included in the official documents).
 

Best Sound for a Commercial or Promo

Budget Direct – Insurance Solved

Timothy Bridge – Sound Designer
Wes Chew – Sound Supervisor
Blair Slater – Foley Supervisor and Editor
Duncan McAllister – Foley Recordist
Dan Johnston – Foley Artist
Luisa Hadley – Foley Editor
Miki Takahashi – Foley Editor

Metamucil: The Turd We Deserve

Ryan Granger – Supervising Sound Designer
Adam Hunt – Sound Designer
Talia Raso – Dialogue Editor
Alex Wakefield – Location Recordist

Running Bare ’19

Matthew Perrott – Sound Designer and Mixer
Audrey Houssard – Foley

You Foodz Meal Kit Campaign

Thom Kellar – Sound Design
Thalia Colettis – Sound Editor


Best Sound for an Animated Short Film

Bright Lights

Ramsay De Marco – Sound Design & Re-Recording Mixer
Charby Ibrahim – Additional Sound Design

Monster’s Playground

Ryan Granger – Supervising Sound Designer
Adam Hunt – Sound Designer
Talia Raso – Assistant Sound Designer
Shane Javie Kohn – Assistant Sound Designer

 

Sesame St-Cloud 9

Ryan Granger – Supervising Sound Designer
Adam Hunt – Sound Designer

Sohrab and Rustum

Derek Allan – FX Editor, Foley Editor  & Re-Recording Mixer
Shauna Doyle – FX Editor & Foley Editor


Best Sound for a Live-Action Short Film

Girl and Body

Brooke Trezise – Sound Designer
Andy Wright – Re-recording Mixer
Eren Sener – Location Sound Recordist
Sam Whittaker – Boom Operator
Will Carroll – ADR Recordist
Natalie Choo – Foley Artist
Megan Howieson – Foley Recordist

Here There Be Monsters

Pete Christie -Sound Designer
Erin McKimm – Sound Designer
Andrew McGrath – Re-recording Mixer
Ash Eden – Sound Recordist
Jennifer Leonforte – Sound Recordist
Julian D’Arcy – Sound Recordist

Inside Water

Adam Alexander – Sound Designer
Andy Wright – Re-recording Mixer
Piotr Wasilewski – Location Sound Recordist

Reverse

Daniel Borodin – Sound Recordist
Lachlan Harris – Sound Designer
Thom Kellar – Re-Recording Mixer and Sound Designer
Jenn Leonforte – Sound & Dialogue Editor

The Rolling Ground

Alex Francis – Mixer
Adam Connelly – Sound Designer & Foley Artist
Luke Foster – Sound Recordist
Márton Ábrahám Pór – ADR Recordist & ADR Editor
Andrew Simmons – Foley Recordist


Best Sound for Lifestyle, Reality or Factual Entertainment 

Ambulance Australia, Series 2, Episode 3

Cate Cahill – Sound Mixer

Don’t Stop the Music, Episode 3

Ric Curtin ASSG – Sound Designer & Mixer
Glenn Martin – Location Recordists
Ben Ohayon – Location Recordists
Ash Charlton – Location Recordists
Gavin Fernie – Engineer ABC Classic FM

Filthy Rich and Homeless, Series 2, Episode 2

Wes Chew – Sound Supervisor
Ian McLaughlin – Re-recording Mixer
Cihan Saral – Dialogue Editor
Candace Wise – Sound Coordinator
Dylan Barfield – Dialogue & FX Editor
Tania Vlassova – FX Editor
Eren Sener – Sound Recordist
Nick Emond ASSG – Sound Recordist
Sam Davis – Sound Recordist
Matt Vaughan – Sound Recordist
Jarad Avnell – Sound Recordist
Tony Clunes – Sound Recordist

Monster Croc Wrangler Season 4, Episode 8

Matthew Perrott – Supervising Sound Editor & Mixer
Audrey Houssard – Sound Editor
Jules Wucherer – Sound Editor
Beth Bezzina – Dialogue Editor
Dave Sims – Sound Recordist


Best Sound for a Drama or Comedy (Under 30 minutes) 

Diary of an Uber Driver, Episode 1

Wes Chew – Sound Supervisor
Luke Mynott – Sound Designer
Michael Newton – Re-Recording Mixer
Tom Herdman – Dialogue Editor
Julian Wessels – FX Editor
Nick Emond – Location Sound
Gerry Nucifora – Location Sound
Tania Vlassova – Assistant Sound Supervisor

KGB, Season 1, Episode 2

Gavin Repton – Location Sound Recordist
Nick Gallagher – Re-recording Mixer
Lucy Messenger – Sound Designer & Foley
Mike Fragomeni – Foley & ADR
James Yeremeyev – Boom Operator

Mr Black, Season 1, Episode 1

Neil McIntosh – Sound Mixer
Terry Chadwick – Sound Recordist
Paul Huntingford – Foley Recordist
Helen Brown – Foley Artist

Over And Out, Episodes 3 & 4

Emma Bortignon ASSG – Sound Designer
Brendan Croxon – Re-Recording Mixer
Nathan Codner  – Sound Recordist
Gareth Evans – Boom Operator


Best Sound for a Drama or Comedy (Over 30 minutes) 

Bloom, Episode 1

Rob Sullivan – Re-recording Mixer
Luke Mynott – Sound Designer
Wes Chew – Sound Supervisor
Liam Price – FX Editor
Chapman Chan – Dialogue and ADR Editor
Cihan Saral – Dialogue and ADR Recordist and Editor
Andrew McGrath – ADR Recordist
John Simpson – Foley Artist
Lisa Simpson – Foley Recordist
Tania Vlassova – Sound Assistant
Dean Ryan – Sound Recordist
Rob Hornbuckle -Sound Recordist 

Tidelands, Episode 1

Luke Mynott – Sound Designer
Wes Chew – Sound Supervisor
Michael Newton – Re-Recording Mixer
Cihan Saral – Dialogue Editor
Chapman Chan – Dialogue Editor
Liam Price – Sound Effects Editor
Julian Wessels – Sound Effects Editor
Weronika Razna – Sound Effects Editor
Paul Brincat – Location Recordist
Ruth Vance – Boom Operator
Joshua O’Donnell – Boom Operator
Joel Hodgkinson – Second Unit Boom Operator
Dane Cody – Second Unit Sound Recordist
Seth Jackson – Second Unit Boom Operator
Tania Vlassova – Sound Assistant
Jenn Leonforte – Sound Assistant
Marisa Marsionis – Sound Assistant
Duncan McAllister – Foley Recordist
Dan Johnston – Foley Artist
Blair Slater – Foley Supervisor

Harrow, Season 2, Episode 9Liam Price – Supervising Sound Editor, Sound Effects Editor & ADR Recordist

Michael Newton – Re-Recording Mixer
Luke Mynott – Supervising Sound Editor
Wes Chew – Sound Supervisor
Dane Cody – Production Sound Mixer
Gunay Demirci – 1st Assistant Sound
Kara Moolman – 2nd Assistant Sound
Michael McEvoy – 3rd Assistant Sound
Tom Herdman – Dialogue Editor
Alex Birch – Atmos Editor
Jennifer Leonforte – Assistant Sound Editor
Cihan Saral – ADR Recordist
Julian Wessels – ADR Recordist
Joel Hodgkinson – Additional Boom Operator
Andrew Simmons – Foley
Adam Connelly – Foley

Lambs Of God, Episode 1

Stephen R Smith – Sound Supervisor & Sound Mixer
Paul Devescovi -Sound Effects Editor
Mia Stewart – Dialogue Editor  
James Bagley – ADR Recordist
Neil McIntosh – ADR Recordist
Helen Brown – Foley Artist
Paul Huntingford – Foley Recordist
Sue Scott – Facilities Manager
Nick Emond ASSG – Sound Recordist
Gerry Nucifora – Boom Operator
Emma Barham – Boom Operator

Secret City, Season 2, Episode 1

Dino Giacomin – Sound Supervisor
Ian Neilson – Sound Supervisor & FX Editor
James Andrews – Dialogue Editor & ADR Recordist
Justin Lloyd – Dialogue Editor
Robert Sullivan – Sound Mixer
Grant Shepherd – Sound Recordist
Todd Moore – Boom Operator
Nathan Badder – Boom Operator
Nigel Croydon – Foley Recording
Stefan Kluka – Foley Artist
Leah Humphrey – Studio Coordinator


Best Sound for Interactive Media

Symbiosville

Thom Kellar – Sound Designer
Thalia Colettis – Sound Designer

80Hz

Luke Mynott – Sound Supervisor
Julian Wessels – Sound Designer & Programmer
Thomas Wing-Evans – Creative Artist

Giran

Luke Mynott – Sound Supervisor
Julian Wessels – Sound Designer
Jonathon Jones – Creative Artist

Melbourne DNA : Disruption

Ryan Granger – Supervising Sound Designer
Talia Raso – Sound Designer
Adam Hunt – Ambisonic Recording
Sean O’Connell – Unity Developer & Audio Implementation


Best Sound for a Documentary

Machine


Luke Mynott -Sound Designer & Additional Mixing
Weronika Razna – Sound Designer & Additional Mixing
Wes Chew – Re- Recording Mixer
Liam Price – FX Editor
Julian Wessels – FX Editor
Tom Herdman – Dialogue Editor

Mystify: Michael Hutchence

Robert Mackenzie – Re-Recording Mixer & Sound Designer
Simon Rosenberg – Dialogue Editor
Mick Boraso – Sound Designer
Lynn-Maree Milburn – Additional Sound Designer

The Final Quarter

Wes Chew – Sound Designer & Sound Supervisor
Luke Mynott – Sound Supervisor
Weronika Razna – Dialogue Editor & Re-Recording Mixer
Tania Vlassova – Sound Editor
Cihan Saral – Sound Editor

The Leunig Fragments

Emma Bortignon ASSG- Sound Designer, Supervising Sound Editor & Music Editor
Simon Walbrook – Dialogue Editor
Simon Rosenberg – Re-Recording Mixer
Adrian Medhurst – Foley Walker
Ryan Squires  – Foley Recordist
Pip Atherstone-Reid – ADR Recordist
Adrian Bortignon – Vinyl Music Recordings
Kasimir Burgess – Location Sound Recordist 


Best Sound for a Children’s Programme

Beat Bugs, Season 3, Episode 7: Let It Be

Sam Hayward – Sound Supervisor
Wes Swales – Dialogue Mixer
Thom Kellar – Re-Recording Mixer
Sam Gain-Emery – Re-Recording Mixer
Andrew Miller – Sound Designer
Jared Dwyer – Sound Designer
Alex Birch – Assistant Sound Editor
Blair Slater – Foley Supervisor
Andrew Simmons – Foley Artist
Miki Takahashi – Foley Artist
Thalia Colettis – Sound Editor
Duncan McAllister – Foley Artist
Luisa Hadley – Foley Artist
Dan Johnston – Foley Artist
Daniel Denholm – Music Producer and Engineer
Jason Fernandez – Music Editor
Brent Clark – Music Mixer
Sean Carey – Supervising Music Editor
Robert Mothersbaugh – Score Mix Engineer

Bluey, Episode 29: The Creek

Dan Brumm – Dialogue Editor, Sound Designer & Mixer

Kiddets, Season 1, Episode 11: Peace and Quiet

Damian Del Borrello – Sound Designer & Re-Recording Mixer
Toby Lloyd – Dialogue Recordist
Simon Riley – Foley Recordist
James Carroll – Foley Artist
Louis Littlejohn – Assistant Sound Editor

The InBestigators, Season 1, Episode 8: The Case of the Spoiled Sports Day

Scott Findlay – Sound Designer
Justin Lloyd – Dialogue Editor
Lynne Butler – Sound Effects Editor
Gerry Long – Foley Artist
Scott Heming – Foley Recordist
Manel Lopez – Sound Recordist
Terry Shepherd – Boom Operator
Sophie Norfolk – Boom Operator


Share.

Comments are closed.